وبلاگ آهن پیشتاز

گالوانیزه گرم سازه‌های نبشی و ناودانی

گالوانیزه گرم نبشی و ناودانی

نبشی(Angle bar) سطح مقطعی از جنس فولاد است که از دو ضلع(بال) با اندازه‌های مساوی و نامساوی تولید می شود. این پروفیل فولادی در صنعت ساختمان سازی بسیار پرکاربرد است. دو ضلع نبشی معمولا مساوی عمود برهم(با زاویه 90 درجه) هستند که ظاهری شبیه به حرف L انگلیسی دارند. در برخی موارد ممکن است اندازه ی این دو ضلع یکسان نباشد که در این صورت شکلی شبیه به حرف V دارد. در نقشه‌های مهندسی در بیشتر مواقع نبشی را با L نمایش می دهند و با اندازه بال‌های آن نوع نبشی را مشخص می کنند.

آنچه باید در مورد گالوانیزه گرم نبشی و ناودانی بدانید.

در دهه 50 میلادی در سال‌های جنگ جهانی شخصی به نام هنری بسمر بر روی تولید کم هزینه ی فولاد برای صنایع نظامی کار می کرد. هنری یا همان پدر فولاد توانست روش خود را با عنوان تولید آهن بدون سوخت به ثبت برساند. فرایند بسمر شامل دمیدن هوا از میان چدن مذاب و استفاده از اکسیژن موجود برای سوازندن ناخالصی‌ها و در نتیجه تولید فولاد گردید.

بعد از اتمام جنگ، توجه طراحان و مهندسان ساختمان به فولادهای تولید شده بیشتر جلب شد. زیرا استفاده از آن برای تولید قاب یا فریم‌ها با کارآیی‌های گوناگون آسانتر بود. پیش از آن نبود فولاد، بسیاری از صنایع از جمله صنعت ساختمان سازی را محدود کرده بود و بیشتر از مصالح سنتی استفاده می شد. با گذشت شکل‌های متنوعی برای سطح مقطع پروفایل‌ها تولید گردید. مقاطعی مانند میلگرد، قوطی پروفیل‌های آهنی، تیرآهن‌های بال پهن و معمولی، ناودانی و نبشی.

نبشی

نبشی از نظر جنس، شکل ظاهری و روش تولید در چندین دسته طبقه بندی می شود:

از لحاظ پارمتر جنس نبشی:

 • نبشی از جنس فولاد A36: این نوع نبشی از انواع دیگر خود مقرون به صرفه تر بوده و در تولید ماشین‌آلات کشاورزی و تجهیزات ساخت‌وساز کاربرد دارد. قابلیت جوشکاری، خم‌کاری و ماشین‌کاری از ویژگی‌های نبشی A36 است.
 • نبشی فولادی گالوانیزه: برای تولید این نوع نبشی از روش گالوانیزه گرم(نورد گرم) استفاده می شود. در این فرآیند نبشی درون حمام روی مذاب قرار داده می شود تا با یک لایه فلز روی پوشانده شود. نبشی گالوانیزه در برابر اکسید شدن بسیار مقاوم بوده و در قسمت‌های داخلی و خارجی ساختمان به علت افزایش طول عمر آن مورد استفاده قرار می گیرد.
 • نبشی استیل: این نبشی در دو نوع استیل ضدزنگ 304 و L304 تولید می شود. نبشی استیل در مکان‌هایی که در معرض عناصر شیمیایی، اسید، آب شیرین و آب‌ نمک قرار دارند پرکاربرد هستند. مقاومت در برابر زنگ زدگی، جوش پذیر خوب و قابل برشکاری از ویژگی‌های نبشی استیل است.
 • نبشی استیل ضدزنگ T316: نبشی ضدزنگ T316 در برابر خوردگی و دمای بسیار بالا مقاوم است. لایه ای از پوشش نیکل کروم، حاوی مولیبدن بر روی این نبشی فولادی قرار می گیرد. در صنایع غذایی، هواپیمایی، پتروشیمی و دریایی به عنوان پایه ضدزنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: تفاوت استیل و فولاد در چیست؟

 • نبشی آلومینیومی: این نبشی از سایز 10 *10 تا سایز 100*100 میلی‌متر وجود دارد. نبشی آلومینیومی به شکل آلومینیوم خام، رنگی و آنادایز شده تولید می شود. نگهداری و حمل آسان، قابلیت جوش پذیری بالا، مقاومت بالا در برابر خوردگی، ضربه و پوسیدگی و عدم وجود خاصیت مغناطیسی از ویژگی‌های نبشی آلومینیوم است. این نوع نبشی در صنایع ساختمان سازی و کابینت سازی پرکاربرد است.

از نظر پارمتر شکل ظاهری نبشی:

 • نبشی بال مساوی: این نبشی دارای بال‌هایی با طول مساوی است. به دلیل داشتن ضلع‌های برابر ظاهری شبیه به حرف انگلیسی دارد. نام دیگر این نبشی، نبشی گرم نورد دیده‌ی بال مساوی است. در سایزهای ۲۰*۲۰*۲ تا ۵۰*۵۰*۵ میلی‌متر ساخته میشود. همچنین به نسبت انواع دیگر خود دارای تقاضای بیشتری در بازار عرضه است. نبشی اسپیرال نوعی از این سبک نبشی بال مساوی است.
 • نبشی بال نامساوی: بال‌های این نبشی باهم برابر نیستند و ظاهری شبیه به حرف انگلیسی دارد. تولید این مدل نبشی به دلیل کاربرد کم آن محدود است و در مواقعی که نتوان از نبشی بال مساوی استفاده کرد نبشی بال نامساوی کاربرد دارد.
 • نبشی لقمه: نبشی لقمه، نبشی خورد شده ای با برش‌های کوچکتری به نسبت طول واقعی نبشی است که در آسانسور و زوایای دیوار مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر مطالب ما دیدن فرمایید:

از نظر روش تولید نبشی به دو دسته نبشی فابریک و پرسی تقسیم بندی می شود:

 • نبشی پرسی: در این روش نبشی با فرآیند نورد سرد تولید می شود. طی این فرآیند ورق فولادی از وسط خم شده و سپس پرس می شود. نبشی پرسی در طول 6 متر به بازار عرضه می گردد.
 • نبشی فابریک: نبشی فابریک به روش نورد گرم تولید می شود. در این روش شمش فولادی در کوره با حرارت بالا ذوب شده و سپس به ابعاد مورد نیاز در می آید. طول این نبشی 6 و 12 متر است.

نبشی فولادی در ساخت دیگ‌های بخار صنعتی، کرکره‌های نورد، ساخت سوله، وسایل نقلیه، کشتی‌سازی، ساخت مبلمان‌های شهری و فلزی، وسایل تزیینی و مجسمه‌ها و ساخت آلاچیق بسیار پرکاربرد است.

ناودانی(European Standard U Channel) مقطعی از جنس فولاد است. ناودانی از یک جان به صورت افقی و دو بال به صورت عمودی تشکیل شده است. این پروفیل فولادی به روش نورد گرم تولید می شود و در صنایع ساختمان سازی و صنعت کاربرد فراوانی دارد.  ناودانی ظاهری شبیه به U انگلیسی دارد و برای تولید آن علاوه بر فولاد‌های کربنی و گالوانیزه از کامپوزیت‌های پلیمری، آهنی، آلومینیوم، فولادهای ضدزنگ(استنلس استیل) نیز استفاده می شود. این قطعه بر اساس استاندارد اروپا DIN-1026 یا UPN و UNP، استاندارد فرانسه NFA 45-255 و استاندار مقاوم در برابر خوردگی DIN EN ISO 12944-3 تولید می گردد.

از نظر پارامتر فرآیند تولید به دو نوع دسته بندی می شود:

 • ناودانی فابریک: در این روش ناودانی با نورد گرم و سرد تولید می شود. در ابتدا شمش فولاد در دستگاه نورد قرار داده شده و حرارت داده می شود و به شکل رولی صاف در می آید. سپس این رول‌ها از میان غلطک‌های دستگاه نورد عبور کرده و به ناودانی تبدیل می شوند.
 • ناودانی پرسی: ناودانی در این روش طی عملیات پرس کاری قرار می گیرد. ورق فلزی با طول مشخص وارد دستگاه پرس شده و به شکل ناودانی فرم می گیرد.

 

ناودانی

از نظر پارامتر وزن ناودانی به دو نوع ناودانی سبک و سنگین دسته بندی می شود. وزن ناودانی سبک از مقادیر درج شده در جدول اشتال پایین‌تر است. ناودانی سنگین نیز وزنی نزدیک به مقادیر درج شده در این جدول دارد.

ناودانی را بر اساس شکل ظاهری به ناودانی ساده و مشبک و اروپایی طبقه بندی می کنند. ناودانی برای مصارف گوناگونی مانند ساخت نمای ساختمان، ساخت چهارچوب، تشکیلات دریایی، ساخت خرپا، بناهای معماری، در ساخت ماشین آلات و به عنوان تیر یا ستون کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x