وبلاگ آهن پیشتاز

ورق رنگی و کاربرد آن

ورق گالوانیزه و کاربرد آن

ورق رنگی چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد ورق رنگی به خاطر مصرف عظيم آن در حوزه ساخت و ساز، کاملا قابل لمس می‌باشد. در سقف منازل، سوله‌ها، ورزشگاه‌ها، دیواره کانکس‌ها، بدنه یخچال، کابینت و بسیاری از لوازم خانگی، زیبایی ورق رنگی چشم را می‌نوازد. پوشش رنگی، تنها دلیل کاربرد ورق رنگی نمی‌باشد. بلکه خواص شیمیایی و مکانیکی ورق رنگی، مزیت عمده آن نسبت به همه انواع ورق می‌باشد.

ورق‌های رنگی بر پایه ورق گالوانیزه تولید میشوند. به همین دلیل مقاومت به خوردگی آن بسیار بالاتر از بقیه محصولات مشابه است. این ویژگی متمایز سبب می‌شود تا کاربرد ورق رنگی دارای اهمیت بیشتری باشد. به طور کلی، وجود پوشش پلیمری رنگی بر سطح ورق، مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون و استحکام ضربه را در این ورق بیشتر می‌کند. البته کاربرد ورق رنگی در سازه‌های تحت بار نمی‌باشد. پس در مواردی که مقاومت خوردگی در کنار زیبایی دارای اهمیت است، کاربرد ورق رنگی را شاهد هستید. در این مقاله قصد داریم، به بررسی ورق رنگی و کاربرد آن بپردازیم، همراه آهن پیشتاز باشید.

ورق رنگي چیست ؟

ورق رنگی را می‌توان ورق گالوانیزه‌ای دانست که تحت فرآوری و پوشش‌دهی سطحی قرار گرفته باشد. وجود پوشش رنگی که از جنس پلیمر است به این نوع از ورق، امتیازاتی می‌دهد. این پوشش خواص ضد خوردگی را بیشتر می‌کند و حتی در صورت ایجاد خراش یا برش در سطح ورق هنوز هم ترس اکسید شدن در مورد آن وجود ندارد.

ورق رنگی چیست

فرآیند تولید ورق رنگی

پس از خروج ورق از خط تولیدی نورد سرد، برای گالوانیزاسیون به بخش پوشش‌دهی با روی می‌رود. معمولا روش مورد استفاده در گالوانیزه‌ نمودن، گالوانیزه گرم و غوطه‌وری در نمک‌های فلز روی می‌باشد. در مرحله بعد دو مرحله رنگ‌آمیزی با پوشش‌های پلیمری انجام می‌شود. البته پیش از این مرحله برای اطمینان از عاری بودن سطح از هر نوع آلودگی سطحی، چربی‌زدایی و خشک کردن ورق را شاهد خواهیم بود.

مرحله اول پوشش‌دهی به نام back coat یا پوشش زیرین مشهو‌ر می‌باشد. مرحله دوم هم به نام top coat یا پوشش رویی معروف است. ضخامت پوشش یا همان رنگ در مرحله اول مابین ۷ تا ۱۵ میکرون می‌باشد. در مورد ضخامت رنگ در مرحله دوم باید بگوییم در حدود ۲۰ الی ۲۵ میکرون است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از قیمت ورق رنگی با ما در تماس باشید.

رنگ آمیزی ورق رنگی

نوع پوشش در کاربرد ورق رنگی به عنوان یک ورق فولادی پوشش‌دار، تاثیرگذار می‌باشد. پلیمرهای ذکر شده در رنگ‌آمیزی ورق در دو حالت پوشش رویی و زیرین تا حدودی متفاوت می‌باشند. در پوشش‌دهی رویی ورق، از جنس پلی‌آمید (polyamide)، اکریلیک (acrylic)، پی‌وی‌دی‌اف (PVDF)، پلی استر (polyester)، اپوکسی (epoxy) و پلی‌یورتان (polyurethane) می‌باشد. در مورد پوشش زیرین از اپوکسی یا پلی‌استر استفاده می‌گردد. معمولا قرارگیر پوشش رنگی بر سطح ورق با اعمال دو روش می‌باشد. این روش‌ها شامل پوشش‌دهی پودری و مایع است.

روش پودری یا الکترواستاتیک، با اعمال جریان الکتریکی و بارهای مخالف بین سطح ورق و پودر رنگ، چسبندگی موقت میان آن‌ها ایجاد می‌کند. در تکمیل این روش از حرارت دهی ورق برای ذوب پودر و قرارگیری کامل آن به عنوان پوشش در سطح ورق استفاده می‌گردد. روش مایع شامل پاشش رنگ مایع بر سطح ورق رنگی در حال تولید می‌باشد. بعد از اعمال رنگ، خشک شدن، این مرحله را کامل می‌نماید. مساله مهم در این روش، ضخامت و یکنواختی رنگ بر سطح ورق رنگي است.

دیگر مقالات ما:

در حدود ۱۶ رنگ ورق رنگی در بازار وجود دارد. تنوع رنگ بالا، دست مصرف کننده را در انتخاب باز نگه‌می‌دارد. این رنگ‌ها شامل کروم با کد ۱۰۱۵، زرد با کدهای ۱۰۲۳ و ۱۰۲۸، نارنجی با کد ۲۰۰۳، قرمز با کدهای ۳۰۰۰ و ۳۰۲۰، صورتی با کد ۴۰۰۳، بنفش با کد ۴۰۰۵، آبی با ۵۰۱۵، سبز با ۶۰۲۴، قهوه‌ای با ۸۰۰۴ و سفید با ۹۰۱۶ هستند. اگر ضخامت رنگ بر سطح ورق بالا و در حدود ۲۰۰ میکرون باشد، امکان چاپ طرح هم بر روی آن وجود دارد.

کاربرد ورق رنگی

 

کاربرد ورق رنگی چیست؟

کاربرد ورق رنگی بسیار تنوع دارد. در تمام مصارفی که نیاز به مقاومت به اکسیداسیون و زنگ‌زدگی و زیبایی احساس می‌گردد، شاهد کاربرد ورق رنگی هستیم. در ادامه به مرور بعضی از موارد مصرف ورق رنگی خواهیم پرداخت.

کاربرد ورق رنگی در تولید لوازم خانگی

کیفیت سطحی ورق رنگی در کنار سایر ویژگی‌ها خوب، سبب شده تا در تولید لوازم خانگی از ورق رنگی استفاده کنیم. برای مثال در ساخت بدنه یخچال و یا ماشین لباسشویی از این مقطع فولادی پوشش دار استفاده می‌گردد. در تولید وسایل خانگی علاوه بر خواص مکانیکی، بیشتر به دنبال زیبایی هستیم. به همین دلیل تولید انواع لوازم خانگی با ورق‌های رنگی گوناگون، این امکان را به مشتری می‌دهد تا بر طبق با سلیقه‌اش کالای مورد نظر را بخرد.

کاربرد ورق رنگی در ساختمان سازی

بیشترین کاربرد ورق رنگی ، تولید سقف‌های شیروانی و یا انواع کرکره می‌باشد. همینطور در زیباسازی بخش‌های مختلف، نمای بیرونی و یا درونی ساختمان، بیشتر از این گونه ورق‌ها استفاده می‌گردد. اگر توجه نموده باشید، سقف ورزشگاه‌ها و یا سوله‌ها هم با این نوع ورق‌ها در طرح‌های مختلف پوشیده شده‌اند.

بیشتر بخوانید: فرایند تولید ورق گالوانیزه

مشخصات ورق رنگی چیست؟

در مورد مشخصات ورق رنگی به مواردی مثل ضخامت، عرض و بندهای تولیدکننده‌ آن می‌توان اشاره کرد. واضح است که برند تولیدی بر کیفیت و قیمت ورق تاثیر زیادی می‌گذارد. در ادامه بطور مختصر این موارد را خواهیم گفت.

ضخامت

ورق‌های تولید این گروه، در پاسخ به نیاز تحمل بار فشاری یا کششی طراحی نشده‌اند، بنابراین ضخامت بالایی از آن‌ها انتظار نمی‌رود. معمولا ضخامت این نوع ورق‌ها در بازه ۰/۲ تا ۰/۷ میلی‌متر است. هرچه ضخامت ورق بیشتر شود، طبیعتا قیمت و استحکام آن زیاد می‌گردد. در انتخاب نوع ورق خود متناسب با کاربردی که در نظر دارید، نیاز است دقت کنید.

عرض

عرض ورق رنگي تولیدی تمامی کارخانه‌ها، ثابت می‌باشد و فقط ضخامت آن‌ها متغیر است. ورق‌هایی که در بازار موجود هستند در دو عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلی‌متر عرضه می‌گردند. ورق‌های رنگی به صورت رول معمولا معامله‌ می‌شوند که وزن هر رول بین ۴ تا ۹ تن است.

ورق رنگی

تولیدکنندگان ورق رنگی

ورق‌های رنگی که در بازار موجودان در دو نوع تولید داخل و وارداتی می‌باشند. معمولا تامین نیاز داخلی از تولیدات کارخانه‌های موجود در کشور انجام می‌شود. کارخانه‌های فولاد مبارکه اصفهان، صنایع هفت الماس، گروه صنعتی فولاد بهمن، گروه کارخانجات نورد و لوله سمنان از جمله واحدهای تولیدی درون کشور می‌باشند. واردات برخی از انواع ورق رنگی از کشورهای چین، امارات متحده عربی، اوکراین، هند و… انجام می‌شود.

انواع ورق رنگی

شاید برای شما این سوال مطرح شود که انواع ورق رنگی چیست؟ قبلا به برندهای تولید کننده، ضخامت، رنگ، کاربرد و فرآیند تولید اشاره نمودیم. شاید برای هر کدام از این موارد بتوان گفت تقسیم‌بندی‌های این مقطع فولادی می‌باشند. در این بخش ما سعی داریم برحسب اشکال مختلف، تقسیم‌بندی کنیم. انواع ورق رنگی با شکل‌دهی و برش می‌تواند به فرم ورق کرکره، شیروانی، شادولاین، ذوزنقه‌ای، طرح پالرمو، سفال، لمبه، کانکس و سفال ایتالیایی درآید.

تغییرات قیمت ورق رنگي

از آن‌جایی که ماده خام در تولید ورق رنگي، ابتدا ورق روغنی و پس از آن گالوانیزه است، قیمت انواع ورق رنگی از نرخ این ورق‌ها تبعیت می‌کند. واضح است افزایش نرخ ماده اولیه در تولید منجر به افزایش قیمت محصول نهایی نیز می‌شود. هزینه‌های تولید مثل منابع انسانی و انرژی و حمل و نقل هم از عوامل اثرگذار می‌باشند. در مورد انواع ورق رنگی وارداتی هرچه نرخ دلار بالا برود، قیمت این نوع محصول صعود خواهد کرد. عامل مشترک اثرگذار بر نرخ محصول در هر دو حالت وارداتی و تولید داخل، میزان عرضه و تقاضا می‌باشد. عدم توازن بین این دو بخش، منجر به افت یا صعود قیمت می‌گردد.

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما کاملا با کاربرد ورق رنگی و مشخصات ظاهری آن به خوبی آشنا شوید. امیدواریم که لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x