وبلاگ آهن پیشتاز

معرفی و کاربرد لوله بدون درز

لوله بدون درز و کاربرد آن

لوله‌هاي بدون درز (مانیسمان) seamless pipe 

لوله‌های بدون درز كه به آنها مانيسمان نيز می‌گویند، به صورت اكسترودينگ توسط قالب‌هاي مختلف به توليد می‌رسند. اصولا تولید لوله‌های بدون درز نیاز به فرایندی دارد که طی آن یک شمش فولادی به لوله تبدیل می‌شود. لوله‌های مانیسمان از شمش‌های فولادی تولید می‌گردند. آنها معمولا با کشش و نورد شمش‌های گرد فولادی به دست می‌آیند. نکته بسیار جالب درباره روش تولید لوله مانیسمان این است که تولید از سایزهای بزرگتر به کوچکتر می باشد و سایزهای 2 /1 و4 /3 و 1 اینچ معمولا به روش سرد می‌باشد .

یعنی برای تولید سایز 1/2 اینچ اول باید شمش 76 بعد از حرارت سوراخ 1/2 ایجاد می شود. پس از نورد و کشش درخط تولید لوله 1/4 1اینچ تولید شده و پس از آن با روش سرد لوله 1/4 و1 کشیده شده و پس از اسید کاری و طی چند مرحله کشش به سایز موردنظر 1/2 اینچ می‌رسند. این روش اولین بار توسط مهندسی آلمانی بنام مانیسمان بکار رفت و فقط در ایران به این نام شناخته می شود.

لوله بدون درز و کاربرد آن

کاربرد لوله‌های بدون درز

کیفیت تولید این نوع لوله فولادی نسبت به نوع درزدار بالاتر است و به خاطر نداشتن درز جوش از استحکام بالاتری نسبت به سایر لوله‌ها برخوردار می‌باشد. همینطور تولید این محصول معمولا در قطرهای پایین انجام می‌گیرد. چرا که تولید لوله فولادی با قطر بالا بدون درز مشکل است و نیاز به هزینه بالایی دارد. اولین ایده برای تولید لوله فولادی بدون درز، روش اکستروژن بود که قبل از آن برای تولید لوله‌های سربی استفاده می‌شد و بعد از آن بر روی فولاد تکرار شد.

روش‌های اولیه تقریبا غیر عملی بودند اما امروزه چندین روش تولید لوله بدون درز که در زیر به آن‌ها اشاره می شود، از لحاظ نظری و تا حدودی عملی اثبات شده‌اند. از جمله این روش‌ها می توان به ریخته گری، نورد اکسترود، اکستروژن، کشش عمیق، کشش لوله، فلوفرمینگ و نورد لوله فولادی اشاره کرد. دسته آخر یعنی نورد لوله که خود دارای سه دسته اصلی نورد سوراخ کاری، نورد پیلگر و نورد اصلاحی است، روشی است که در سال‌های اخیر کاربرد زیادی داشته است. از دلایل این موضوع می‌توان به کیفیت بالا و همینطور طولانی بودن لوله‌های تولیدی به این روش اشاره نمود.

بیشتر بخوانید: انواع لوله درز مستقیم

بعضی از کاربردهای لوله های بدون درز مانیسمان در صنایع مختلف عبارت است از:

 • استفاده از لوله‌های بدون درز برای خدمات کم فشار و متوسط
 • استفاده از لوله‌های بدون درز در مکانیکی و خودروسازی
 • استفاده از لوله‌های بدون درز برای خدمات پرفشار
 • مبدل حرارتی و کندانسورها
 • استفاده از لوله‌های بدون درز برای دما و فشارهای بالا
 • استفاده از لوله‌های بدون درز برای کشتی سازی
 • استفاده از لوله‌های بدون درز برای سرویس‌های درجه حرارت پایین
 • استفاده از لوله‌های بدون درز در محیط سرویس ترش
 • استفاده از لوله‌های بدون درز برای حمل و نقل سیالات

استفاده از لوله‌های بدون درز به عنوان لوله دیگ بخار

لوله‌های دیگ بخار باید در برابر حرارت بالا و فشار، مقاومت زیادی داشته باشند. در طی آزمایش‌هایی که برای دیگ‌های بخار انجام شده، به این نتیجه رسیده‌اند که لوله‌های آتشخوار در شرایط سخت دارای مقاومت و استحکام بالایی هستند. لوله‌های دیگ بخار یا بویلر در برابر تغییرات دما و خوردگی مقاومت و تحمل بالایی دارند.

لوله های مبدل حرارتی

لوله‌های مبدل حرارتی، به لوله‌هایی می‌گویند که برای انجام عملیات‌های گرمایش و خنک کننده استفاده می‌شود. برای مثال لوله‌های مبدل حرارتی برای خنک کردن مدار بسته تجهیزات الکتریکی به وسیله آب به کار می‌رود. این لوله‌ها معمولا در دستگاه‌های انتقال حرارت و کندانسورها و مواردی مشابه استفاده می‌گردند.

استاندارد تولیدی لوله‌های مبدل حرارتی ASTM A179 می‌باشد. آزمایش‌هایی که بر روی لوله‌های مبدل حرارتی انجام می‌گردد شامل موارد زیر است:

 • تست مکانیکی
 • تست هیدرولیک فشار قوی
 • تست تحمل OD
 • تست جریان ادی، تست اولتراسونیک

 

کاربرد لوله‌های بدون درز در کشتی سازی

برای ساخت کشتی از لوله‌های بدون درز با درجه فشار ۱ و ۲ مرحله‌ای استفاده می‌گردد. لوله‌هایی که برای دیگ بخار کشتی استفاده می شود، با سیستم فشار فوق العاده‌ای طراحی می‌شود.

دیگر مقالات ما:

استفاده از لوله‌های بدون درز در مکانیکی و خودروسازی

در صنعت اتومبیل سازی، برای ساخت ستون فقرات اتومبیل و لوله محور عقب از لوله‌های بدون درز استفاده می‌گردد. این لوله‌ها براساس استاندارد ASME SA-178 A و ASME SA-214 با ضخامت ۳/۴ تا ۴ تولید و در بازار در بین مصرف کنندگان عرضه می‌شود. لوله‌های مکانیکی بدون درز، به دو صورت روش نورد سرد و نورد گرم در اندازه های، ۱٫۳۷۵ تا ۷٫۷۵۰ OD و ۰٫۱۸۸ تا ۱٫۶۲۵ ضخامت دیوار تولید می‌شود. محصولاتی که با لوله های بدون درز تولید می‌شوند، معمولا با بالاترین کیفیت تولید و در بازار عرضه می‌شوند. مواردی مثل آنالیز شیمیایی، شرایط سطح، درجه با دقت بالا در فرآیندهای تولید باید در نظر گرفته شوند، تا محصولی با کیفیت عالی ارائه گردد.

استفاده از لوله‌های بدون درز برای حمل و نقل سیالات

لوله‌های فولادی بدون درز، کاربرد گسترده‌ای در حمل و نقل مایعات و آب، نفت و گاز طبیعی در مسافت طولانی دارند.

استفاده از لوله‌های بدون درز در خط لوله‌ها

خط لوله‌ها جهت حمل و نقل گاز و بنزین در محیط سرویس ترش کاربرد دارد. لوله‌های خط سرویس ترش براساس استاندارد GB / T9711.3 و API5l / ISO3183-2007 به تولید می‌رسند.

اندازه‌های این لوله‌ها در ابعاد زیر است:

 • O.D بین 1/4 تا 24 اینچ
 • ضخامت دیواره – از ۱۰ اینچ تا X

سخن آخر

لوله‌های بدون درز مانیسمان در فرآیند تولید به طور مستقیم از شمش به لوله تبدیل می‌شوند و در فرآیند تولید هیچ درزی روی آن به وجود نمی‌آید. لوله‌های بدون درز مانیسمان به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارد گران‌تر است و در مصارفی که نیاز و ظرافت بالایی دارد استفاده میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x