وبلاگ آهن پیشتاز

انواع میلگرد و کاربردهای آن

میلگرد ها از جنس فولاد هستند که در سایز های مختلف تولید میشوند و درهنگام بتن ریزی، میان بتن ها قرار میگیرند تا هنگام وقوع زلزله و وارد شدن فشار زیادی به سازه از جا به جا  شدن آن در بتن جلوگیری کنند.زیرا بتن ها در برابر نیروهای چرخشی و کششی آسیب پذیرهستند که باعث فروپاشی شدن آن میشوند به همین دلیل استفاده از میلگردها،مقاومت بتن را افزایش میدهد.بنابراین،میلگرد ها نقش مهمی در صنعت ساختمان سازی دارند و یکی از پرکاربردترین مصالح به شمار میروند.

در مجموع میتوان میلگرد ها را به سه دسته تقسیم کرد.

 1. بر اساس ظاهر
 2. بر اساس جنس
 3. بر اساس استاندارد

انواع میلگردها بر اساس ظاهر:

امروزه میلگردهای آجدار کاربرد گسترده ای دارند و دارای آج و برآمدگی هایی هستند .این آج ها از لیز خوردن داخل بتن جلوگیری میکنند که موجب افزایش مقاومت سازه بتنی میشود.این میلگرد آجدار با قطر 6 الی 50 میلی متر تولید میشود. میتوان گفت نقش اصلی میلگرد آجدار تولید بتن مسلح است تا بتن در برابر فشارهای کششی آسیب نبیند.

استفاده از این نوع میلگرد باعث کاهش 30 یا 40 درصد هزینه تقویت و استحکام سازه میشود به همین علت،میلگرد آجدار به صرفه تر از محصولات مشابه خود به شمار میرود.

همانطورکه از نامش مشخص است،سطحی صاف دارد و از جنس فولاد نرم است.در سایز های 6 الی 50 میلی متر برای کاربرد های مختف در دسترس قرار میگیرد.از کاربرد آن میتوان به جوشکاری و آهنگری اشاره کرد.استفاده از میلگرد ساده برای ساخت سازه های سنگین مانند پل و دیگر سازه ها مناسب نیستند زیرا میتواند به راحتی بریده و خم شود.در صنعت قالب سازی،بولت،نما،پیچ ها و… مورد استفاده قرار میگیرد.

میتوانید با مراجعه به بخش میلگرد آجدار انواع آن را با جزییات کامل مشاهده نمایید

انواع میلگرد ها بر اساس جنس:

 • میلگرد اروپایی

از جنس منگنز شده و در مناطقی که زلزله‌خیز هستند یا برای پروژه‌هایی که نیاز به ساختاری یکپارچه دارند مناسب نیست.

 • میلگرد کربن‌دار (میلگرد پایه‌سیاه)

این نوع میلگرد ها به پایه سیاه معروف هستند.یکی  از بزرگترین ضعف آن فرسایش بالا است که باعث شکستن بتن در اطراف آن میشود.

 • میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه نسب به میلگرد های قبلی مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارند و هزینه بالاتری دارد.

 • میلگرد اپوکسی پوشش‌داده‌شده

در اصل،همان میلگرد سیاه است اما با پوشش اپوکسی!نسبتا مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد اما پوشش آن ظریف است که در صورت بروز مشکل،از مقاومت آن کاسته میشود.

 • میلگرد فایبر گلاس پلیمر

میلگردهای پلیمری در محیط هایی که میدان الکتریکی و مغناطیسی ندارند گزینه مناسبی میباشد و همچنین در برابر خوردگی و زنگ زدگی، سولفات ها و کلرید ها مقاوم هستند.

از بهترین های میلگرد به حساب می آید به همین علت،مقاومت و هزینه زیادی دارد. این نوع میلگرد 1500 برابر مقاومت در برابر خوردگیِ بیشتری نسبت به میلگرد سیاه دارد.

انواع میلگرد ها بر اساس استاندارد:

 • میلگرد نوع A1(S240)

میلگرد های شماره 8 تا 20 در این دسته قرار دارند.این نوع میلگردها از نوع ساده هستند زیرا سطحی صاف و عاری از آج هستند و برای عملیات های جوشکاری و خم کاری مناسب میباشند.

 • میلگرد نوع A2(S340)

این نوع میلگرد دارای آج هستند که از ابتدا تا انتهای میلگرد به صورت مارپیچ ادامه دارد.میلگرد مارپیچی، نیمه سخت است زیرا سختی زیادی ندارد اما نسب به میلگرد ساده مقاوم تر است.

 • میلگرد نوع (S400) A3

میلگرد A3 نیز نیمه سخت میباشد و به آج جناقی  شناخته شده است.از کاربرد آن میتوان به استفاده در ستون ها و تیرها اشاره کرد.همچنین برای عملیات های جوشکاری نباید مورد استفاده قرار بگیرد.

 • میلگرد نوعA4(S500)

این نوع میلگرد ها ویژگی هایی مانند سختی زیاد،شکل پذیری،جوش پذیری دارند که به همین خاطر در رده اخر سختی قرار گرفته است.با استحکام بالایی که دارد برای جلوگیری از اتلاف منابع مناسب میباشد و از فولاد با کربن بالا  تولید میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 17 =

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X